אם יש לכם סתימת ביוב יתכן שכבר נתקלתם במושג סודה קאוסטית כפתרון אפשרי בסגנון של "עשה זאת בעצמך". אנחנו בביובית אלפא מציעים לכם שירותי ביובית יעילים, מקצועיים ובטוחים כפתרון לכל בעיות הביוב שלכם.

על מנת לשמור על בריאותכם ולעזור לכם לדעת האם ומתי מומלץ להשתמש בסודה קאוסטית או חומרים אחרים לפתיחת סתימות ביוב וניקוי שלו, מצאנו לנכון לכתוב עבורכם את השורות הבאות – מיד תקבלו את כל המידע על סודה קאוסטית לביוב וחומרים דומים אחרים, מהם הסיכונים של השימוש בהם וגם באילו מקרים יהיה כדאי להזמין שירותי ביובית.

 

סודה קאוסטית
סודה קאוסטית וחומרים נוספים אינם באמת פתרון לבעיות ביוב חוזרות ונשנות – תמיד כדאי להזמין שירותי ביובית מקצועיים

 

 

מהי סודה קאוסטית והאם באמת יעילה נגד סתימות ביוב?

סודה קאוסטית (נתרן הידרוקסידי) המכונה לעיתים גם "סודה קאוסטיק", היא חומר בסיסי ביותר שמגיב עם חומרים אורגניים ואי-אורגניים ומפרק אותם, מה שמאפשר את השימוש בה לצרכים שונים הקשורים לביוב.

סתימות ביוב מתרחשות עקב מספר סיבות, כאשר השכיחות שביניהן כוללות הצטברות של שערות בצינורות, שומן, מגבונים, ניירות טואלט ועוד.

סודה קאוסטית מגיעה בתור גבישים שאותם ממיסים במים כך שנוצרת תמיסה מאוד אגרסיבית שיכולה להמיס ולפרק כמעט כל חומר שעומד בפניה. למעשה, אם נותנים לחומר די זמן מגע עם מה שגורם לסתימה, הרי שהוא אמור לפתוח אותה.

 

סודה קאוסטית לביוב – האם זה באמת כדאי?

מקובל להשתמש בסודה קאוסטית לצרכי טיהור מי שופכין אך גם כאשר מעוניינים לפתוח סתימות ביוב קלות. יחד עם זאת, חשוב לדעת שלא תמיד ניתן וכדאי להשתמש בה וזאת בשל מספר חסרונות משמעותיים של חומר זה:

#1 סכנה בריאותית – רבים מנסים להשתמש בחומר על מנת לפתוח סתימות ביוב מבלי לדעת האם סודה קאוסטית זה מסוכן וחבל! חשוב לדעת שמאחר ומדובר בחומר כל כך בסיסי ומחולל קורוזיה, הוא מסוגל לפגוע בעור ובריריות שלכם ולו אף במגע קצר, כולל בעיניים. בנוסף, החומר משחרר אדים רעילים שיכולים לגרום נזק לריאות שלכם.

#2 גרימת נזק – מלבד הנזק הבריאותי האפשרי, החומר עלול לגרום נזק לכל דבר עימו היא באה במגע, לרבות הכיור, המקלחת, פתח הניקוז והכי חמור – צינורות הביוב שלכם, ובכך לגרום להוצאות אדירות שהיו יכולות להימנע מראש, אילו הייתם מזמינים שירותי שאיבת ביוב ושחרור סתימות עם ביובית מתאימה, במקום להשתמש בחומר כימי.

#3 חוסר יעילות – סודה קאוסטית בסופו של דבר אינה יעילה נגד סתימות מורכבות או סתימות שנמצאות הרחק מפתחי הניקוז.

#4 בעייתית בשימוש במקומות מוצפים – אם נקודת החסימה מוצפת כבר במים, הסודה הקאוסטית אינה יכולה לפעול מכיוון שהיא נמהלת בצורה משמעותית וחוזקה מופחת בשל הדילול במים.

בנוסף, בשימוש שאינו נכון גבישי החומר יכולים לעבור התמצקות בלתי רצויה בתוך הצינורות ולגרום להחמרת הסתימה.

 

סודה קאוסטית לפתיחת סתימות ביוב – איך משתמשים?

כאשר מדובר בסתימות ביוב קלות, ניתן בכל זאת לעשות שימוש עם סודה קאוסטית, במידה ושיטות אחרות שאינן כוללות כימיקליים לא עזרו. אך חשוב לדעת איך להשתמש בסודה קאוסטית לפתיחת סתימות על מנת שלא לגרום נזק או לפגוע בבריאות.

להלן הוראות שימוש בסודה קאוסטית בביוב, שלב אחר שלב:

#1 טרם השימוש הרכיבו משקפי מגן והגנו על ידיכם באמצעות כפפות גומי עבות.

#2 יבשו את פתח הניקוז לחלוטין.

#3 אווררו את החדר כדי לא להיפגע מגזים רעילים שיעלו מצינור הביוב.

#4 השתמשו בחומר לפי הוראות השימוש של המוצר. בדרך כלל החומר מגיע בצורתו המוצקה ויש להוסיף מים, אך ישנם גם תכשירים שמכילים סודה קאוסטית נוזלית מוכנה בריכוז נמוך.

אם אין הוראות ומדובר בתכשיר מוצק, היחס אמור להיות 2 כוסות סודה קאוסטית עם 3 עד 4 כוסות מים.

#5 לאחר המסה מלאה, שפכו את החומר לתוך פתח הביוב, המתינו חצי שעה ושטפו עם מים חמים במשך כחמש דקות. לנטרול החומר לחלוטין מומלץ לשפוך כוס חומץ לתוך הביוב לאחר מכן.

#6 ניתן לשפוך את גבישי החומר המוצק ישירות לפתח הביוב ולשפוך מים לפי היחס שתואר לעיל.

כפי שבוודאי הבנתם, כאשר עושים שימוש עם סודה קאוסטית לפתיחת סתימות ביוב, הדבר צריך להתבצע בזהירות מרבית. על כן הקפידו על כל הפעולות הללו ואל תנסו לקצר תהליכים מתוך מחשבה שיהיה בסדר.

 

עוד חומרים לפתיחת סתימות ביוב והסכנות

עד כה נגענו אך ורק בסודה קאוסטית, אך ישנם עוד חומרים לפתיחת סתימות ביוב שיש לגביהם מידע רב ברשת. כפי שתבינו מייד, עם רובם לא באמת כדאי להשתמש, בוודאי שלא במידה ואינכם אנשי מקצוע.

בטבלה הבאה ריכזנו את החומרים המוכרים יותר ואת החוסר היעילות שלהם, או הסכנות הטמונות בשימוש בהם:

סוג החומר לפתיחת סתימות ביוב מידע על החומר ואזהרות בטיחות לשימוש בו
חומצת מלח לפתיחת סתימות ביוב חומצת מלח היא חומצה חזקה יחסית, אך היא אינה יכולה להמיס חסימות משמעותיות ולכן היעילות שלה אינה גבוהה.
אקונומיקה לפתיחת סתימות ביוב אקונומיקה היא חומר מצוין לטיפול בקווי ביוב מזוהמים וריחות לא נעימים שעולים מהביוב, אך לא לפתיחת סתימות.
חומצה גופרתית לפתיחת סתימות ביוב חומצה זו חזקה ביותר ובהחלט מסוגלת להמיס ולפרק מה שנקרה בדרכה. יחד עם זאת, החומר הזה יכול להזיק מאוד למשתמש במגע, מעלה גזים רעילים ביותר ואין שום אישור להשתמש בו לצרכי פתיחת סתימות.
פתיחת סתימה עם חומץ וסודה בשיטה זו מכניסים לתוך הביוב אבקת סודה לשתייה ולאחר מכן שופכים חומץ. התגובה שנוצרת דוחפת את החסימה בצינור קדימה ומשחררת אותה. אך חשוב לציין כי אין שום הבדל בין שימוש בפומפה לבין השילוב הכימי הזה, שבסך הכל יכול להזיק לכם ולצנרת שלכם.

בגלל שיש לא מעט סכנות בשימוש בחומרים לפתיחת סתימות, חשוב מאוד להימנע ככל שניתן משימוש בהם, בעיקר כאשר קיימת בעיית ביוב חוזרת כמו הצפה בבית, נזילות או סתימות שמתרחשות כל הזמן.

אם כן משתמשים, יש לפעול על פי אותן הוראות הבטיחות שאותן פירטנו לגבי סודה קאוסטית.

גם יש לדעת כי כל חומר לפתיחת סתימה בביוב יכול להיות מוחלף בקלות על ידי פעולות שניתן לבצע בצורה קלה ובטוחה כמו שימוש בפומפה, הזרמת מים חמימים בלחץ או החדרת חוט ברזל לתוך הצנרת.

 

ביובית – פתרון יעיל יותר וטוב יותר!

הזכרנו קודם לכן כי יעילות של חומרים לפתיחת סתימות ביוב וביניהם סודה קאוסטית, הולכת ופוחתת ככל שסביבת הסתימה מוצפת במים, ממוקמת רחוק יותר במורד צנרת הביוב או כשרוצים להשתמש בה לצרכי פתיחת סתימות קשות ומורכבות.

סתימות שכאלו יכולות לכלול הצטברות שומנים בצנרת הביוב, חסימה של פסולת בניין, חדירת שורשים לצנרת הביוב ועוד.

רגע לפני שאתם רוכשים חומר פותח סתימות ומשתמשים בו, עליכם לבצע שתי בדיקות:

✔️ הבדיקה הראשונה היא לשאול האם לשאר הדיירים בבניין יש את אותה הבעיה. אם כן, הדבר עשוי להעיד על חסימה מורכבת בצינור ראשי יותר ואין לכם שום טעם לרכוש סודה קאוסטית או חומר אחר.

✔️ הבדיקה השנייה היא לברר האם ישנה שוחת ביוב קרובה שעולה על גדותיה. אם כן, הרי שישנה חסימה הרבה יותר מורכבת שגם בה לא ניתן לטפל באמצעים ביתיים כאלו ואחרים.

סתימות מורכבות מטופלות על ידי ביובית שמצוידת במשאבה חזקה, צינור בעל דיזות פונקציונליות בהתאם לגורם החוסם, ואם יש צורך גם שימוש במצלמות צינור שמסייעות לזיהוי הגורם ומיקומו לאורך הצנרת.

את כל האמצעים האלו תמצאו אצלנו בביובית אלפא ונוכל להגיע אליכם בכל שעה שתצטרכו.

 

האם ניתן לפתוח סתימה לבד?

בהחלט ייתכן שפעולה די פשוטה של שפיכת חומר לפתיחת סתימה במקלחת או חומר לפתיחת סתימה בכיור תעשה את העבודה ותעלים את הסתימה, כל עוד היא ממוקמת קרוב מאוד לפתחי הניקוז של הביוב.

עם זאת, ככל שהסתימה נמצאת רחוק יותר, כך הבעיה הופכת להיות מורכבת יותר ולא תעזור לכם סודה קאוסטית.

כיצד תדעו האם להזמין אינסטלטור ולא שירותי ביובית? ובכן, אינסטלטור אחראי על כל מה שקשור לצינורות הביוב שנמצאים בין הדירה לבין החיבור לצינור הראשי המאסף.

אז אם מדובר בחסימה שקשורה לדירה שלכם בלבד, ייתכן שהוא יוכל לעזור. אך אם הסתימה ממוקמת כבר בצינור הראשי והלאה, הפתרון הכי טוב הוא פנייה אלינו לביובית אלפא על מנת שנגיע אליכם עם ביובית.

שימרו את המספר שלנו ופנו אלינו בפעם הבאה שתתרחש אצלכם סתימה ביוב מורכבת וקשה. נשמח לעמוד לשירותכם ולהציע מגוון פתרונות ביוב 24/7 – צוות ביובית אלפא.